Psycholog Online, Polski Psycholog w Berlinie

Psychoterapia online – jak się przygotować?

Spis Treści
    Add a header to begin generating the table of contents

    Psychoterapia online jest niezwykle wygodną, choć wymagająca formą kontaktu terapeutycznego. Dla wielu osób, które mieszkają daleko od dobrego psychologa, lub którzy żyją na emigracji może to być jedyny sposób na skorzystanie z psychoterapii. Dodatkowo, w ostatnim czasie dostęp online do psychologa stał się też koniecznością, ze wzglądu na ograniczenia związane z epidemią COVID19.

    Z psychoterapii online korzysta się też, aby uzupełnić stacjonarny kontakt z psychologiem. W sytuacji, gdy osoba w terapii dużo podróżuje, możliwość spotkania online pozwala zachować ciągłość terapii i zapewnić regularny kontakty z psychoterapeutą. W podobny sposób, spotkanie online pozwala prowadzić psychoterapię par, gdy jedna lub obie osoby nie są w stanie pojawić się osobiście w gabinecie lub gdy osoby w terapii nie mieszkają w danym momencie w tym samym kraju lub mieście.

     

    Aby terapia online przynosiła podobne efekty jak psychoterapia w gabinecie należy w odpowiedni sposób przygotować się do tego typu spotkania oraz pamiętać o kilku ważnych zasadach.

     

    Bezpieczna przestrzeń

    Gabinet psychoterapeuty zapewnia maksymalnie bezpieczną i intymną przestrzeń do rozmowy. Stworzenie podobnych warunków w domu nie zawsze jest możliwe. Brak osobnego pokoju czy też obecność innych osób w mieszkaniu potrafi poważnie zakłócić kontakt z terapeutą i utrudnić proces terapeutyczny. Biegające dzieci, dzwonek do drzwi czy nawet odgłos rozmowy z pokoju obok, może nie tylko rozproszyć osobę w terapii, ale też spowodować, że nie będzie mogła otworzyć się w taki sam sposób jak w prywatnym gabinecie psychologa. Dodatkowo poczucie „jestem w domu, w mojej domowej roli” nie pozwala wielu osobom, w odpowiednim stopniu, zagłębić się w rozmowę z psychoterapeutą.

     

    W związku z powyższym, jeżeli nie mieszkamy sami lub nie możemy być sami w mieszkaniu w trakcie spotkanie online, należy uczulić osoby w domu na to, jak ważne jest dla nas te 60 minut rozmowy z psychologiem. Najlepiej wcześniej wspólnie zaplanować ten czas tak, aby oczywiste było dla wszystkich domowników, że jest to specjalna godzina spokoju i wyciszenia. Partner lub partnerka powinni być świadomi, że w tym czasie powinni być w oddzielnym pomieszczeniu i nie powinni przeszkadzać w spotkaniu. Powinni też w tym czasie podjąć wyłączna opiekę na dziećmi, tak aby osoba w terapii mogła się całkowicie skupić na rozmowie z psychologiem.

     

    Oczywiście mogą pojawić się sytuacje, gdy nie będziemy mogli / chcieli w sposób otwarty komunikować partnerowi / partnerce fakt uczestniczenia w terapii. W takiej sytuacji należy uzgodnić godzinę terapii online z psychoterapeutą o takim czasie, co do którego mamy pewność, że będziemy sami w domu. Alternatywnie, można na te godzinę spotkania z psychologiem przenieść się w inne miejsce, gdzie będziemy czuć się bezpieczniej lub swobodniej. Może to być pokój u znajomych, puste biuro po godzinach pracy lub jakakolwiek przestrzeń, która zapewni nam możliwe największą prywatność. Należy wyraźnie zaznaczyć, że poczucie zagrożenia lub niepewności, które może nam towarzyszyć przy braku zapewnienia bezpiecznej przestrzeni do spotkania z psychologiem, może całkowicie zdominować nasze emocje i bardzo negatywnie wpłynąć na proces terapii, nie pozwalając na jakiekolwiek postępy. Z tego powodu nie zaleca się korzystania z publicznych miejsc takich jak kawiarnie czy nawet park, gdzie nasza rozmowa z psychoterapeutą nie będzie tak prywatna jak powinna być.

     

    Pomieszczenie, w którym rozmawiamy powinno, w miarę możliwości, jak najbardziej wspierać proces terapeutyczny. Najlepiej, jeśli będziemy mogli wygodnie usiąść w zamkniętym, cichym i dobrze oświetlonym pokoju.

     

    Wystarczająca ilość czasu

    Wspomniane wcześniej, zaplanowanie z wyprzedzeniem czasu przeznaczonego na terapię online, służy nie tylko zapewnieniu komfortowej, fizycznej przestrzeń do rozmowy. Pozwala nam także upewnić się, że będziemy mieli wystarczającą ilość przestrzeni czasowej na poświęcenie się całkowicie rozmowie z psychologiem. Planując kalendarz dnia lub tygodnia, będziemy świadomi, że musimy przewidzieć jak ułożyć nasze pozostałe obowiązki, aby mieć jeszcze chociaż 10 minut przed rozpoczęciem terapii online, na wyciszenie się i przygotowanie do spotkania.

     

    Zaleca się także zostawić około 15 minut po spotkaniu online, aby mieć chwilę czasu na ewentualne uspokojenie emocji czy też przemyślenie poruszonych podczas rozmowy z psychologiem problemów.

     

    Warunki techniczne

    Kolejnym ważnym elementem psychoterapii online jest oczywiście zapewnienie odpowiednich warunków technicznych do przeprowadzenia rozmowy. Zła jakość połączenia internetowego, niewyraźny dźwięk czy inne problemy techniczne na pewno nie pozwolą na pełne zagłębienie się w terapii.

    • Przed połączniem się z terapeutą należy zamknąć wszelkie aplikacje oraz niepotrzebne zakładki w przeglądarce. Najlepiej też wyłączyć powiadomienia systemowe (np. o nowych wiadomościach email), gdyż będą nas one niepotrzebnie rozpraszać podczas terapii online.
    • Jeżeli korzystamy z urządzeń przenośnych / mobilnych takich ja laptop czy telefon upewnijmy się wcześniej, że urządzenie jest wystarczająco naładowane lub podłączone do prądu, abyśmy nie musieli w trakcie terapii gorączkowo szukać ładowarki.
    • Należy też wyłączyć / wyciszyć inne urządzenia znajdujące się w pomieszczeniu. Dzwoniący w tle telefon czy grające radio nie będzie sprzyjać udanemu spotkaniu online z psychologiem
    • Rozmowę z terapeutą najlepiej prowadzić w słuchawkach. Zapewniają one nie tylko większą poufność, ale też gwarantują lepsza jakość rozmowy, zwłaszcza jeżeli mają wbudowany mikrofon.

    Podsumowanie

    Pierwsze lub drugie spotkanie z psychologiem online może być wyzwaniem ze względu na domową logistykę czy warunki techniczne. Bardzo szybko jednak, stosując się do powyższych porad każdy będzie w stanie wypracować własny, działający schemat spotkań z psychoterapeutą online. Ważne jest jedynie byśmy traktowali czas spotkania online jako istotny element naszych wysiłków powrotu do równowagi psychicznej. Jedynie, jeśli poświecimy temu procesowi należna uwagę, psychoterapia online pozwoli na uzyskanie odpowiedniej pomocy od psychoterapeuty.

    Podziel się artykułem ze znajomymi

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn
    Email